Szynka peklowana na mokro

Szyneczka Tym razem w całości peklowana na mokro;) 


Szynka


Składniki:

1 kg mięsa (u mnie szynka wieprzowa)
400 ml wody 
3 ząbki czosnku (pokrojone na mniejsze kawałki, razem z łupinką)
4 ziarna pieprzu 
1 łyżka cukru 

Wykonanie

Do garnka dajemy wszystkie składniki prócz mięsa i soli do peklowania.Tak przygotowaną zawartość gotujemy i doprowadzamy do wrzenia, pogotować 15-20 min na minimalnej mocy palnika aby przyprawy oddały swój aromat. Całość wystudzić, ale do jeszcze letniej solanki dodać peklosmaczek, a następnie całość schłodzić w lodówce. Następnie przecedzić.
Mięso umieścić w naczyniu, najlepiej szklanym, dostosowując jego wielkość tak, aby wlana solanka przykrywała mięso. Naczynie przykrywamy i wstawiamy do lodówki na 7-10 dni.  Mięso w solance przynajmniej raz dziennie należy obrócić. 
Po czasie peklowania wyjąć mięso z solanki, opłukać i umieścić w woreczku nadającym się do szynkowarów lub użyć woreczka takiego do mrożenia.  Tak przygotowany szynkowar wstawić do lodówki jeszcze na 8-12 h.

Następnie na dno garnka ściereczkę, włożyć szynkowar i całość zalać wodą , woda do 1 cm poniżej brzegu praski. Podczas parzenia utrzymywać temperaturę 80. Parzyć pod przykryciem ok 1,5 h - 2h  licząc czas parzenia od momentu uzyskania odpowiedniej temperatury wody. Wyrób jest gotowy jeśli po wbiciu termometru w wyrób, temperatura wskaże 71-72 . 

Gdy szynkowar jest zimny wstawić go do lodówki na całą na noc, aby mięso stężało.Po tym czasie szynkowar otworzyć, wyciągnąć wędlinę i już możemy się delektować. 

Szynka peklowana na mokro

Smacznego!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Smakusiowy
blog wielotematyczny
, Blogger